چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

ثبت برند، اصطلاح رایج این روزهاست که دغدغه ذهنی کارآفرینان و صاحبین کسب و کار شده است. اصلا برند چیست و چرا در بازار رقابتی دنیای امروز تا این حد پر اهمیت شده است؟

برند، در جامعه ما به محصول یا خدمتی گفته می شود که اعتبار و ارزش اجتماعی داشته باشد ؛برند خود را به دو صورت لاتین و غیرلاتین می‌توانید به ثبت برسانید. وقتی شما یک برند را به ثبت می‌رسانید بدین معناست که انحصار امتیاز یک یا مجموعه‌ای از کالا یا خدمات در اختیار شما قرار می‌گیرد. به طوریکه حق سوء استفاده یا کپی و یا اعمال تحریم از آن سلب می شود.

پس یکی از مهمترین وظایف هر شرکت پیدا کردن راهی برای جلب توجه و وفاداری مشتری است. از جمله خصوصیات یک برند معروف می توان به جذابیت ،الهام بخش بودن،تک بودن،تناسب،جایگاه و…… اشاره کرد. در نهایت نتیجه این است که شما با ثبت برند، نام تجاری خود را در سامانه اداره مالکیت معنوی کشور که متولی ثبت علائم تجاری در ایران است به ثبت برسانید تا رسمیت یابد و هیچ شخص یا شرکتی بعدا نتواند از آن علامت یا نام در حوزه فعالیت شما، استفاده کند.

حال با روشن شدن مفهوم برند می‌توانیم به اهمیت ثبت آن بپردازیم.

برند شما همانند اسم فامیل در شناسنامه می‌باشد. هویت اسمی وجه تمایز کالا و خدمات شما و رقبا است. به طوریکه کالا و خدمات با کیفیتی که مشتری از شرکت شما دریافت می‌کند با برند شرکت در یاد مشتریان مانده و شرکت را در ذهن آن‌ها ماندگار می‌سازد.

ثبت برند یک چشم انداز مناسب برای نام تجاری در مدیران و کارکنان به وجود می‌آورد و برای مصرف کنندگان انگیزه‌ی بسیار خوبی برای خرید خواهد بود.

یک برندخوب می‌تواند مانند یک میان بر ذهن انسان را در برخورد با حجم بالای اطلاعات بازاریابی به مقصد برساند. و به عنوان آیتمی بسیار ارجح‌تر از دیگر آیتم‌ها، مدیران ارشد سازمان را از خطر خارج شدن از مسیر اصلی حفظ کند.