چگونه شرکت خود را ثبت کنید؟

شما جهت فعالیت قانونی در کسب و کار خود و همچنین جلب اعتماد هرچه بیشتر بازار هدف، نیازمند ثبت کسب و کار به عنوان شرکت هستید. اما با توجه به نوع فعالیت و سایز کسب و کار، انواع متفاوتی شرکت وجود دارد که شما باید مشخص کنید کدام یک با نیاز شما منطبق است. و یا از مشاور و متخصص کمک بگیرید.

انواع شرکت هایی که در قانون مشخص شده دارای تفاوت هایی هستند تا برای نوع خاصی از فعالیت ها بهینه شده باشند. طبق قانون تجارت، شرکت قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا، سود حاصل از سرمایه را تقسیم می کنند. کسب و کار شما وقتی در ایران به عنوان یک شرکت ثبت دارای شخصیت حقوقی است. زمانی که قصد تاسیس شرکت را دارید، شما باید نوع شرکت و همین طور زمینه ای را که می خواهید در رابطه با آن  فعالیت داشته باشید را مشخص کنید. تفاوت انواع مختلف شرکت ها به دلایلی همچون تقسیم اختیارات و مسئولیت ها، سرمایه ی مورد نیاز، نحوه ی تصمیم گیری در شرکت ها و… هستند که بر نوع شرکت تاثیر می گذارند. در اینجا پیش از آن که به فرایند ثبت بپردازیم بهتر است ابتدا با انواع شرکت‌ها آشنا شویم:

طبق ماده ی 20 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران ، شرکت های ثجاری بر 7 قسم است:

شرکت سهامی (خاص: حداقل 3 شریک / عام: حداقل 5 شریک)

شرکت با مسئولیت محدود (حداقل 2 شریک)

شرکت تضامنی (حداقل 2 شریک)

شرکت مختلط غیر سهامی (حداقل 2 شریک)

شرکت مختلط سهامی (حداقل 3 شریک)

شرکت نسبی (حداقل 2 شریک)

شرکت تعاونی تولید و مصرف (حداقل 7 شریک)

تشکیل شرکت، ماهیت قراردادی دارد که به صورت اساسنامه یا شرکتنامه تنظیم می شود. لذا، رعایت شروط اساسی صحت معاملات یعنی قصد و رضا ،اهلیت ، موضوع با شرایط خاص آن ، مشروعیت جهت ، ضروری است و عدم رعایت این شروط ،  منجر به بطلان یا عدم نفوذ شرکت خواهد بود.علاوه بر این شرایط ، یک سری شرایط شکلی هم مانند ضرورت وجود قرارداد کتبی ، برای تشکیل شرکت لازم است.

پس از انتخاب نوع شرکت و تعیین شرکا، مرحله بعدی جهت ثبت شرکت، فراهم نمودن مدارک لازم است. طبق قوانین ثبت شرکت‌ها، برای تاسیس و ثبت هر یک از انواع شرکت مدارک جداگانه ای را باید آماده نمایید. با مشاوره تلفنی و آنلاین ما در تمامی موارد راهنمای شما هستیم.